Четверг, 28 Марта, 2024 | пользователей онлайн
 
Герб города Руза

"Господи, к тебе прибегаем"


Труд крестьянский — самый нелегкий на Земле.
Накормить людей труженики полей считали своим Святым долгом.
И за помощью обращались к Отцу Небесному.
Нашему православному читателю мы постарались донести искренний голос российского народа.

 

МОЛИТВА ВО ВРЕМЯ БЕЗДОЖДИЯ (ЗАСУХИ)


Владыко Господи Боже наш, послушавый Илию Фесвитянина ревности радик Тебе, и во время посылаемому земли дождю удержатисяповелевый, таже паки молитвою его дождь плодоносный ей даровавый: Сам, Владыко всех, от самаго Твоего благоутробия умаляем, дождь волен даждь наследию Твоему, и согрешенная нами презрев, дожди Твоя низпосли на требующая и просящая места: возвесели лице земли, нищих ради людей Твоих, и младенцев и скотов, и иных всех, зане к тебе чают, еже дати пищу им во благо время. Ты боеси Бог наш, Бог еже миловати и спасати, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.


ВО ВРЕМЯ БЕЗВЕДРИЯ (НЕПРЕРЫВНЫХ ДОЖДЕЙ)


Владыко Господи Боже наш, древле ревнителя Илии, пророка Твоего, мольбу послушавый, и еже на время дождь удержатиизволивый: и ныне человеколюбивый творче, и милостивый Господи, призри и на нас, смиренных и недостойных рабов твоих, смиренныя мольбы, и яко щедр презри наша прегрешения, и умолен быв от самаго Твоего человеколюбиия, подаждь ведро достоянию Твоему, и солнце просвети на требующыя и просящыя от Тебе милости: возвесели лице земли нищих ради людей Твоих, младенец же и скот и иных всех животных, ихженасыщаеши Твоим благоволением, и даеши пищу им во благо время. Ей, Господи Боже наш, не отрини вотще мольбу нашу, ниже посрами нас отчаяния нашего, но пощади нас по милости Твоей, и посети щедротами Твоими, исчезают бо всуе дние наши, и оскудевает в болезни живот наш. Не погуби убо нас беззаконий ради наших, имиже негодование и ярость Твою на себе привлекохом: но сотвори с нами по тихости Твоей, и по множеству милости Твоея. Се бодушею сокрушенною, и духом смиренным пред Тобою припадаем, и яко рабинепотребнии, паче же большия казни достойни в покаянии умиленно Тебе вопием: согрешихом и беззаконновахом и прегрешихом во всем, и заповеди Твоя преступающе, и сего ради вся, яженаводиши на ны, истинною и судом наводиши: но не до конца тлению, гладу же и погибели предаждь нас, ниже да потопит нас буря водная: но во гневе милости помяни, и туне щедрот Твоих ради умилостивися, и Твое создание и дело рук Твоих, яко благ, помилуй, и от всякаго зла скоро избави. Твое бо есть еже миловати и спасати нас, Боже наш, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну, и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.


МОЛИТВА О ПРЕКРАЩЕНИИ (ОБ УТИШЕНИИ) ГРОМА И МОЛНИИ


Опять от Тебя, Господа Человеколюбца Владыки, научение, опять моления рабов недостойных, знающих, что как бы ни велико [было] множество грехов, но [столько же] их превышает непамятозлобное Твое милосердие! Потому и молимся Тебе: отврати от нас сильный гнев Твой, чтобы не во век гневаться Тебе на нас, но по милости Твоей оживить нас щедротами Твоими. Господи Боже наш, посылающий гром и прекращающий молнию и все делающий к сохранению Твоих творений! Призри по Твоему человеколюбию и избавь нас от всякой скорби, гнева и нужды и настоящего устрашения, ибо возгрел Ты, Господи, с неба и молнию умножил, и устрашил нас. Милостивый Господи! к Тебе прибегаем, прекрати гнев Твой и низпошлибогатыя милости Твои на нас и помилуй рабов Твоих, как благий и человеколюбец да не попалит нас огонь гнева Твоего и да не губит нас сила молнии и грома Твоего, но по свойственному Тебе милосердию гнев Твой утиши и в воздухе тишину водвори и рассеки солнечными лучами окружающий мрак и спокойными сделай облака. Ибо Ты — Бог милостивый, щедрый и человеколюбивый и Тебе славословие приносим Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.


МОЛИТВА НА ОСВЯЩЕНИЕ СЕМЯН ПРИ НАЧАЛЕ СЕЯНИЯ


Господи Боже наш, от пречистыя и пребогатыя длани Твоея, предлежащее пред очимаТвоимасемен подаяние принесохом, Владыко, и сему Тебе вручитися молимся: не босмеяхом в бездушных земли недрехзаключити сия, аще не воззрим на повеление Твоего величества, повелевающее родити и прозябати земли, и дати семена сеющему и хлеб в снедь. И ныне молимся Тебе, Боже наш, услышины, молящияся Тебе, и отверзи нам сокровище Твое великое, и благое, и небесное, и излей благословение Твое, донележеудовлимся по неложным Твоим обещанием, и отжени от нас вся снедающая плод наш земный, и всякое наказание праведно наводимое на ны, грех ради наших: и богатая Твоя щедроты низпосли на вся люди Твоя, благодатию и человеколюбием единороднаго Твоего Сына, с Нимже благословен еси, и с пресвятым и благим и животворящим Твоим Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.


МОЛИТВА ПРИ ОБХОЖДЕНИИ ЗАСЕЯННОГО ПОЛЯ


Всемогущий и вечный Боже, сотворивший из ничего мир, [силою Своею] держащий его в пространстве и повелевший возделывать землю для существования рода человеческаго! Усердно прибегаем к милосердию Твоему: благослови милостивым Твоим оком все посеянныя и насажденныя на полях сих и огородах (виноградниках) здоровыя семена; даруй спокойствие воздуха и семена плодовитыми сделай, избавив их от заростания тернием и волчками (дикими травами — ред.), и дай им в полную силу придти к назначенному времени, чтобы мы, рабы Твои, насытившись Твоих зрелых плодов, Тебе достойное прославление могли приносить всегда, ныне и присно и во веки веков. Аминь.


МОЛИТВА О СОХРАНЕНИИ ПОСЕВА ОТ ЧЕРВЕЙ И ПТИЦ


Тебе, Владыко, молимся: услышь наши моления, и да по милости Твоей избавимся, славы ради имене Твоего, ныне справедливо за грехи наши уничтоженные и настоящее бедствие терпящие от птиц, червей, мышей, кротов и иных животных, от всех их, — и далеко изгнанные из этого места Твоею властью пусть они не вредят никому, — поля же эти и воды и сады оставят в полном покое, чтобы все в них растущее и рожденное служило к славе Твоей и нашим помогало нуждам, ибо Тебя славят все Ангелы и мы Тебе славу приносим Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.


МОЛИТВА ВО ВРЕМЯ СИЛЬНОГО МОРА (ПАДЕЖА) СКОТА


Господи, Боже наш, Боже сильный и крепкий, власть жизни и смерти имеющий, людей и скот спасающий и по сыпающий скоро просимое всем, с верою к Тебе прибегающим и прошения их милостиво исполняющий! К Тебе мы, недостойные рабы Твои, припадая смиренно, с верою в сокрушенном сердце, просим и умиленно молимся: призри милостиво на скот сей, одержимый немощью тяжкой и болезнью пагубной, и скоро исцели силою Твоего благословения, погашая жгущий внутренности его пламень и болезнь облегчая; зловредительно дующие и губящие его ветры перемени на благоприятные и даруй ему жизнь и здравие ради несчастных и верных людей Твоих, через нас к Тебе взывающих: по молитвам Пречистой Владычицы нашей Богородицы и Приснодевы Марии, силою Честнаго и Животворящего Креста, покровительством небесных сил бесплотных, честнаго и славнаго пророка, Предтечи и Крестителя Иоанна, святых славных и всехвальных Апостолов, святых победоносных мучеников, святых бессребренников врачей: Косьмы и Дамиана, Кира и Иоанна, Пантелеимона, и всех святых Твоих, ибо Ты — источник жизни и ея податель и Ты спасаешь людей и скот и Тебе славу возносим, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

'; print ''; if (strpos($_SERVER['HTTP_REFERER'],$_SERVER['HTTP_HOST'].'/main/')!==false || strpos($_SERVER['HTTP_REFERER'],$_SERVER['HTTP_HOST'].'/poisk/')!==false) $obrref=$_SERVER['HTTP_REFERER']; else { $sql="select dt from nomera where id=".$article[3]; $res=pg_query($dbh,$sql); $row=pg_fetch_row($res); $obrref='/main/'.$row[0].'/'; } print 'Вернуться к списку статей >>>'; ?>
Мы в социальных сетях
    Twitter LiveJournal Facebook ВКонтакте Blogger
Контакты

Телефон: (916) 458 22 26
Email: info@ruza-kurier.ru

Подробная информация »